piątek, 22 sierpnia 2014

Masło śmietankowe i różnica między śmietaną a śmietanką


Domowe masło - marzenie wielu osób, które nie wiedzą, jak łatwo i szybko się je robi. Ale najpierw trochę teorii - mam nadzieję, że was nie zanudzę :)

Masło można uzyskać na dwa sposoby: zmaślając śmietanę lub śmietankę. Tak, jest między nimi różnica. Podstawowym produktem, który możemy uzyskać z mleka jest śmietanka. Można ją zebrać z odstanego mleka, ale w nowoczesnej produkcji najczęściej odbywa się to przez wirowanie. Potem taką słodką śmietankę można ukwasić - w ten sposób otrzymujemy śmietanę (źródło). Z ukwaszonej śmietany uzyskuje się masło ekstra, zawierające ok. 80-90% tłuszczu, a ze śmietanki - masło śmietankowe o zawartości ok. 60-62% tłuszczu. Masło ekstra, dzięki mniejszej ilości laktozy, jest bezpieczniejsze dla osób z jej nietolerancją, a także starszych i chorych. Z kolei masło śmietankowe jest mniej kaloryczne (źródło). Smak to już kwestia indywidualna.

Wiele osób przygotowuje masło z wykorzystaniem ogólnodostępnej w sklepach śmietanki 30% lub 36% (zresztą na pewno niejednemu z nas zdarzyło się przedobrzyć z ubijaniem śmietanki i zobaczyć oddzielanie się grudek tłuszczu i maślanki). Musimy tylko pamiętać, że w ten sposób uzyskujemy masło śmietankowe, a nie masło ekstra. Niestety problemem może być to, że bardzo trudno jest znaleźć taką śmietankę, która nie zawierałaby substancji dodatkowych - stabilizatorów. Wydaje mi się, że robienie w domu masła mija się z celem, jeżeli ma ono zawierać takie substancje. Jeżeli macie jednak dostęp do śmietanki naturalnej, moim zdaniem warto nawet całkowicie zastąpić kupny produkt wyrobem domowym.

Na pewno jesteście ciekawi, jak to wygląda, jeżeli chodzi o koszty?
Z 1,2 kg śmietanki wyszło mi 560 g masła, które kosztowało mnie 12,60 zł (22,50 zł/kg).
Dla porównania:
Masło (nie wnikając już w to, czy śmietankowe, czy ekstra) w sklepie internetowym Tesco kosztuje od ok. 17 po nawet 38 zł za kilogram, a na eko bazarze wiejskie masło kupowałam po 30 zł/kg. Czyli nie tylko mamy frajdę z własnoręcznego robienia masła, ale też możemy zaoszczędzić (pod warunkiem znalezienia źródła niedrogiej śmietanki).

Nie zajmuje to też dużo czasu. Ja robiłam masło w robocie stojącym i zajęło to około 10 minut. Spokojnie możecie zrobić większą porcję na raz i mrozić w mniejszych kawałkach. Ale pamiętajcie, żeby nie ubijać na raz zbyt dużo śmietanki, bo w trakcie ubijania może się wam nie zmieścić w misce ;) (lepiej nie nalewać więcej niż połowę miski).

Przykładowe popularne śmietanki 30% lub 36%:
Łaciata, Śmietanka do ciast i deserów 30%: stabilizator - karagen
Łaciata, Śmietanka do ubijania 36% tłuszczu: stabilizator - karagen
Mlekovita, Wypasiona Śmietanka kremowa 30%: stabilizator - karagen, emulgator - E-471
Piątnica, Śmietanka do ubijania, do zup 30%: stabilizator - karagen
Zott, Śmietanka 30%: stabilizator - karagen

Karagen jest generalnie uznawany za substancję bezpieczną, jednak budzi co raz więcej kontrowersji i pojawiają się głosy o jego potencjalnej szkodliwości - dlatego najbezpieczniej po prostu go unikać, a przynajmniej ograniczać.


Masło śmietankowe


Śmietanka 30% lub 36%
Sól

Schłodzoną śmietankę wlej do miski, dosyp szczyptę soli. Rozpocznij miksowanie (ja miksowałam w robocie stojącym na prędkości 4/6). Najpierw uzyskasz bitą śmietanę, a po jakimś czasie grudki masła.


Przełóż grudki masła na sito i przepłucz bardzo zimną wodą z kranu. Następnie uformuj dowolny kształt, odciskając nadmiar wody. Wstaw do lodówki, aby stwardniało.

2 komentarze:

  1. Masło ze śmietany robi się tak samo?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sama jeszcze nie próbowałam (choć planuję ukwasić śmietankę i z niej spróbować), ale jeżeli masz dostęp do odpowiedniej śmietany, to jak najbardziej, proces produkcji jest taki sam :).

      Usuń